Anasayfa / Fıkralar 22 Ekim 2015 11 views

Uyanık tezgahtar fıkrası

İş arayıp bulamadığı için bunalıma girmek üzere olan delikanlı son bir kez daha şansını denemek için kasabanın en büyük marketine giderek işe başvurur. Bu markette her şey ama her şey satılmaktadır. Bu nedenle belki beni de işe alıp bir reyona sorumlu olarak atarlar diye düşünmektedir. Ama bu markette gelen her müşteriye bir personel bakmaktadır ve müşterinin isteklerini sadece bir tezgahtar yerine getirmektedir. Delikanlı bu marketi bildiği için çalışma şeklini ve müşteriye davranışlarını iyi bildiğinden eğer bu işe kabul edilirse elinden gelenin en iyisini yapmaya niyetli bir şekilde marketten içeri girer ve iş aradığını söyler.

İş görüşmesi için onu patronun yanına götürürler ve durumu anlatırlar. Patron karşısındaki delikanlıyı süzdükten sonra sorar:

Daha önce hiç satıcılık yaptın mı?

Delikanlı “Evet, kasabadaki tek markette tezgahtar olarak çalışmıştım.”

Patron delikanlıyı incelemesini bitirdikten sonra ona müjdeli haberi verir. “İyi o zaman, yarın burada işe başlıyorsun.”

İşe başlamanın heyecanıyla ertesi gün delikanlı tüm gün boyunca oradan oraya koşuşturur. Her seferinde yeni olduğu için müşteriler eski çalışanların yanına gitmektedir. Akşam olduğunda patron delikanlıyı karşısına alır “Evet delikanlı, günün nasıl geçti? Bugün kaç kişiye satış yaptın?” diye sorar.

Delikanlı “Bir” der.

Patron duyduğuna inanamaz ve hayretle “Ne! Bir mi? Diğer tezgahtarlar 20-30 kişiye satış yaptılar. Nasıl bir tane olur? Kaç dolar tuttu peki bu satış?” der.

Delikanlı “320.334 dolar tuttu.” Diye cevap verir.

Patron hayretler içindedir ve duyduğu rakamı tekrarlattırdıktan sonra şaşırmış halde tekrar sorar “Nasıl becerdin bunu?”

Delikanlı anlatmaya başlar “Adama başta küçük boy bir olta, sonra orta boy ve sonra da büyük boy bir olta sattım. Adama nerede balık tutacağını sordum. Kıyıda deyince bir tekneye ihtiyacı olduğunu söyledim. Tekne bölümüne indik ve çift motorlu, yelkenli, lüks bir yat sattım. Wosvosuyla bunu çekemeyeceğini söyleyince son model 4×4 bir jeep de sattım.

Patron şoka girmiştir “Ne diyorsun, bütün bunları bir küçük olta almaya gelen bir adama mı sattın?”

Delikanlı cevap verir “Yo hayır aslında karısı için kanatlı ped almaya gelmişti. Ben de ona şöyle dedim”
“Hafta sonun mahvolmuş, sen en iyisi balığa git.”

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap