Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 8 Şubat 2016 18 views

Tuhaf Hitaplar

Sevgililer ve evli çiftler arasında sıkça kullanılan ama anlamsız ifadeler içeren tuhaf hitaplar kullanılmaktadır. Bu tür hitapları popüler hale getiren sevgilisine şirin görünmek isteyen sevgililer veya karı kocalardır. Peki bu tür tuhaf hitapları nereden mi buluyorlar? Birçoğu çok izlenen dizilerden, günlük hayatta sık kullanılan hitapların türetilmiş halinden veya samimi olduğunu göstermek isterken 70’li yılların “cancağızım” tarzı hitap etme isteğinden kaynaklanmaktadır.

Çok izlenen dizilerle hayatımıza giren en tuhaf hitap şekli “Aşkitom” dur. Kelime manasıyla bir anlamı bulunmayan bu kelime aşkım şeklindeki hitabın değiştirilmiş halidir. Aynı akımın devamı olan ve canım yerine kullanılan “Canikom” gibi tuhaf hitaplar vardır. Dizilerde senaryo gereği bir seslenme ünlemi olarak kullanılan ve samimiyet içerdiğinden bahisle “Tontişim” şeklinde söylenen ama anlamı bulunmayan bir kelime daha vardır. Bu kelimenin özellikle Türkçeyi güzel kullanma konusunda çığır açan bir kanalda yayınlanan dizide kullanılması apayrı bir soru işaretidir.

Yine dizilerle hayatımıza giren ve çocuklara sevgi gösterisinde bulunmak için kullanılan bebeğim kelimesinin farklı bir versiyonu olan “Bebişim” kelimesi, erkeğe hitap ederken onu aşağılamak için kullanılan “Kuşum” kelimesi, gençliğe adım atan kızlar için kullanılan “Kuzum” kelimesi gerçek manasının dışında sevgililer veya eşler arasında hitap için kullanılmaktadır. Bir de bunlara ilave olarak tezatlıklarla dolu ifadeler de hitap olarak kullanılmaktadır. Örneğin; “Şekerparem”, “Fıstığım”, “Fındığım”, “Nartanem”, “Nurtanem”, “Balım”, “Bal kavanozum”, “Papatyam”, “Gülüm”, “Tatlişkom”, “Çitlembiğim”, “Çiçeğim”, “Böceğim”, “Kanaryam”, “Pisiciğim”, “Bıldırcınım”, “Minnoşum” gibi hayvanlara seslenmek veya çiçekleri sevmek için kullanılan benzetmeler de hitap şekli olarak kullanılmaktadır.

“Minişkom”, “Pıtırcığım veya sevgi pıtırcığım”, “Tatlişkom”, “Pötişkom”, “Cicikom” gibi hiçbir anlamı olmayan ve tamamen karşısındakiyle dalga geçmek için kullanıldığını düşündüğüm hitap terimleri de bulunmaktadır.

Siz, siz olun, eşinize veya sevgilinize “Sevgilim” den başka bir hitap terimi kullanmayın. İşte sevgiliye seslenirken kullanılacak gerçek bir hitap şekli “Sevgilim” dir.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap