Anasayfa / Aşk Yazıları 12 Mart 2016 32 views

Sevmenin kuralları

Sevmek; el ele tutuştuğunda kalbinde bir şeylerin kopmasıysa eğer, göz göze geldiğin de hiç kıpırdamadan bakabilmekse eğer, onun kalbini kendi kalbinde hissetmekse eğer sevmenin bazı kuralları olmalıdır diye düşünüyorum. Sevginin olmazsa olmazları olduğu gibi sevmenin de olmazsa olmazları vardır. Bahsi geçen sevmenin kuralları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim ve eksiklikler varsa beraber giderelim.

Sevmenin kuralları

Sevmek inanmaktır kimine göre. Sevmek, sevgiyi yaşamaktır tüm ömrünce. Sevdiğini kendisi gibi, kendisinden de çok önemsemektir. Sevmek, sevdiği olabilmektir bana göre.

Sevmekte ikilikler kalkmalıdır her şeyden önce, bir olmak adına yapılmalıdır çoğu şey. İki ten, iki kalp, iki gönül yoktur sevgide. Tek bir kalp olunur, tek bir yürek olunur, tek geleceğe doğru hareket edilir birlikte.

Sevmek paylaşmaktır kendince. Sevdiğiyle sevgini paylaşmaktır. Sevdiğiyle kalbini bölüşmektir ki iki yürek tek bir kalp olsun diye.

Sevgide son yoktur. Sevgiler hiçbir zaman son bulmazlar. Biten sevgiler yoktur, bitmiş gibi görünen sevgiler vardır. Vazgeçiş de yoktur sevgide. Yaşandıkça yaşatılır sevilen. Ama kimi zaman sevgili için kimi zamansa sevginin bir gereği olarak saklanır bu aşklar. Vazgeçiş yoktur, vazgeçmiş gibi görünmek vardır o yüzden.

Sevmekte istemek yoktur. Sevgilinin olduğu yerde son bulur istekler. Bir şey varsa istediğin bu senin için değil, sevgili için istediğindir. Ondan O’nun adına istersin. O’nu daha sonsuz sevebilmek için istersin. Sevme özgürlüğünü istersin, kabul edilmesini istersin. İstersin ama bir gün gelir bu istekler de son bulur. Kendinden istersin artik. Sevgiliyi daha çok sevmek istersin kendinden. Sonsuz kılmak istersin. Bu yolda sevgili olur mu, olmaz mı bunu sevgilinin isteği belirler.

Sevmek, sevgiliyi sevgili olmadan sevmektir. Sevmek fedakarlığın tek adresidir. Ya ona sevgini vereceksin ya da sevmeyeceksin. Ya ona geleceğini sunacaksın ya da gelecek umudunu başlamadan bitireceksin.

Sevmek, duygularını ifade etmek için beklememektir. Beklentilerin son bulduğu bir duraktır sevgi. Öyle ki, tüm gerçekler, tüm dünya silinir gider gözünde. Ne sevgilinin seni anlamasını beklersin, ne anlamadı diye sevmekten vazgeçersin. Beklediğin bir şey yoktur sevmeyi becermek dışında. Sevmek, gücenmemektir. Beklemeyi bile becerebilmektir sevmek.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap