Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 27 Kasım 2009 9 views

marangoz hikayesi

Marangoz Hikayesi. En yeni hayata ve aşka dair, güzel, ibretlik hikayeler Ask-Sevgi.Nette. Kimi zaman uyumadan önce çocuğumuza, kimi zaman ihtiyacı olan bir dosta, kimi zaman sevgilimize anlatabileceğimiz türden hikayeler Aşk Sevgi .net te.

Marangoz

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti.
İşveren müteahhidine, çalıştığı konut yapım işinden ayrılarak eşi ve büyüyen ailesi ile birlikte daha özgür bir yaşam sürmek tasarısından söz etti. Çekle aldığı ücretini elbette özleyecekti.

Ne var ki emekli olması gerekiyordu. Müteahhit, iyi işçisinin ayrılmasına üzüldü ve ondan, kendine bir iyilik olarak, son bir ev yapmasını rica etti. Marangoz, kabul etti ve işe girişti, fakat gönlünün yaptığı işte olmadığını görmek pek kolaydı. Baştan savma bir işçilik yaptı ve kalitesiz malzeme kullandı. Kendini adamış olduğu mesleğine böyle son vermek ne büyük talihsizlikti.

İşini bitirdiğinde işveren, evi gözden geçirmek için geldi. Dış kapının anahtarını marangoza uzattı. Bu ev senin dedi, Sana benden hediye .

Marangoz, şoka girdi. Ne kadar utanmıştı. Keşke yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi. O zaman böyle yapar mıydı hiç. Bizim için de bu böyledir. Gün be gün kendi hayatımızı kurarız. Çoğu zaman da, yaptığımız işe elimizden gelenden daha azını koyarız. Sonra da, şoka girerek, kendi kurduğumuz evde yaşayacağımızı anlarız. Eğer tekrar yapabilsek, çok daha farklı yaparız. Ne var ki, geriye dönemeyiz.

Marangoz sizsiniz. Her gün bir çivi çakar, bir tahta koyar ya da bir duvar dikersiniz. Hayat bir kendin yap, tasarımıdır demiştir biri. Bugün yaptığınız davranışlar ve seçimler, yarın yaşayacağınız evi kurar. Öyle ise onu akıllıca kurun. Unutmayın. Paraya ihtiyacınız yokmuş gibi çalışın. Hiç incinmemiş gibi sevin. Kimse izlemiyormuş gibi dans edin. Ve lütfen, bu sözleri arkadaşlarınıza iletin.

Ben ilettim.

Etiketler
Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. murat 10 Aralık 2009

  bazi zaman cok bilmis oldgum dusunulebilir ama degilim .herseyden bir ders cikarir herseyden bir soz kulagima kupe yaparim

 2. admin 10 Aralık 2009

  önemli olan da bu değil mi? her okuduğumuzdan, her öğrendiğimizden kendimize göre dersler çıkarsak zaten hayat çok daha kolay olmazmıydı?

 3. murat 10 Aralık 2009

  cok guzel konular hikayeler alinacak dersler var burda sizlere tsk ederim.bizlerle paylastiginiz icin…gercekten harika paylasimlar..saygilarimla.

 4. admin 10 Aralık 2009

  ilginize teşekkürler. her hikayemiz hayat, aşk, sevgi ve insanlık üzerinedir.

Yorum Yap