Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 29 Mayıs 2010 18 views

ilişkileri kurtarmak için öneriler

Kadın-Erkek ilişkilerinde tartışmanın yeri büyüktür. Bazı uzmanlara göre tartışmak hem ilişkiyi güçlendiriyor, hem de ilişkinin süresini uzatıyor. Ama tartışmalarda eski defterleri açmak ilişkileri olduğu kadar ilişkinin taraflarını da yıpratıyor.

Geçmişi geçmişte bırakın.

İlişki tuzaklarından biri de, her tartışmada eski defterlerin yeniden, bıkmadan yeniden açılmasıdır. Gündemde olan soruna çözüm bulmak için gerilim yaşayan çiftler, zaten doğru iletişim dilini kullanmadıkları için fazlasıyla zorlanırken, bir de geçmiş tartışmaları da gündeme taşıyınca tartışma tamamen “sen bunu yaptın, ben bunu yaptım” şeklinde ilerleyen bir çocuk kavgasına dönüşür.
tartisma
Ne gündemdeki soruna ne de geçmişte yaşanan problemlere bir çözüm bulunamadığı gibi , bir de birikimin fazlası gözümüzü korkutur ve anlaşacağımıza dair inancımız da giderek yılgınlığa ve vazgeçmeye bırakır yerini.

Sorunlarımızı çözmek ve problemlerimizi geleceğe taşımamak istiyorsak, her tartışmamızı kapatmak gerek. Evet, tartışmayı kapatmak gerekir. Tıpkı televizyonda, insanların belirli bir konuyu tartışmak için bir araya geldiği, tartışmalar ne kadar hararetli de olsa, yarım da kalsa, süre dolduğunda sunucu tarafından bittiği duyurulan programlar gibi.

Tartışmalarımız genelde iki şekilde biter; Ya taraflardan biri haksızlığını kabul eder ve geri adım atar ya da her iki taraf da kendi fikrini değiştirmez ve konu sonsuza kadar tartışamayacağımız için mecburen kapanır.

Diyelim ki, eşiniz haksızlığını kabul etti, belki de size karşı bir hatası olmuştu ama bunun farkında ve özür diledi. Seçeneklerimiz belli; ya affedip konuyu kapatacak ve günlük yaşantımıza devam edeceğiz ya da affetmeyip çekip gideceğiz.

Eğer affetmeyi ve konuyu kapatmayı tercih ettiysek, konuyu gerçekten kapatmalıyız. Aksi takdirde, konuyu sürekli gündemde tutmak, her konuşmada ya da ileride çıkacak her sorunda sürekli aynı hataya geri dönmek bize ne sağlar? Karşımızdakini bıktıracağımız gibi, asıl eziyet bize sıkıntı veren bir sorunu sürekli zihnimizde ve en önemlisi kalbimizde tutarak kendimize yaptığımızdır. İçimizde barındırdığımız öfke, huzurumuzu kemirirken yaşadıklarımızdan keyif almamızı da engeller. Yeni doğan her soruna karşı tahammülümüzü azaltarak, gerekenden fazla tepki göstermemize sebep olur.

Geçmişte yaşadığınız problem, eşinize duyduğunuz güveni, saygıyı hatta belki de sevgiyi sarsmış olabilir. Ama siz onu affetmeyi seçtiyseniz, eksilen duygularınız konuyu sürekli gündemde tutarak ve bunu eşinize sürekli hatırlatarak geri gelmez. Ancak konuyu gerçekten kapattığınızda ve öfkenizi, güvensizliğinizi her daim hatırlayarak ve hatırlatarak değil de, bu duyguları yenilemesi için eşinize ve kendinize şans tanıdığınızda yeniden huzuru yakalayabilirsiniz.

Hata yapan ve alttan alması hatta belki de özür dilemesi gereken taraf siz olduğunuzda, eşinizin aynı konuyu sürekli yüzünüze vurması, size nasıl hissettirirdi? Özür dilediğiniz halde sürekli aynı suçlamaların altında ezilmek yeniden hata yapmanıza engel olur mu yoksa sadece sizi yıldırır mı dersiniz?

Eğer tartışmanız sonuçsuz bittiyse, yine de bitmiştir. Her konu da birbirimizi ikna edemeyiz. Bazen tartışmalarda her iki taraf da kendi haklılığına olan inancını korur ve geri adım atmaz. Yine de yaşanılan günler içinde, her ne kadar haklı olduğumuza inansak da, sadece konu eşimizi rahatsız ettiği ve tartışmayla sonuçlanacağını bildiğimiz için, mümkün olduğu kadar özenli davranmaya gayret etmeliyiz. Tabii geçinmek istiyorsak.

Sonuçta tartışmadan bir şey öğrenilmiştir; bu konu açıldığı zaman, aynı dille konuştuğumuz sürece, yine tartışılacağı.

İlişkilerinizi zenginleştirebilmek dileklerimle.

Alıntıdır.

Etiketler
Yorumlar

Yazıya 9 yorum yapılmış.

 1. Begüm 27 Temmuz 2010

  sevgilimi istemeden kırdım sevgilimi affettirmeye çalişiorum Erkan adinda af şiiri yazarmısınız tabi en iyi siz bilirsiniz tek erkan ismiyle güzel olursa öyle yazarsınız erkan ve begümde güzel olursa öyle yazabilirsiniz en iyi siz bilirsiniz admin ama lütfen acil olamsı lazım

 2. admin 28 Temmuz 2010

  Erkan ismine af konulu akrostiş şiiri
  .
  E n sonunda bir aşk girmişken gönül hayatıma
  R ezil rüsva oldum, çok çektirdim sana
  K oskoca dünyamın tek Erkan’ına ulaşmanın
  A zıcık ihtimali varsa af dilerdim, yalvarırdım sana
  N e olur affet beni, eğer içinde azıcık aşk varsa

 3. dilek 6 Eylül 2010

  bende erkan ismine doğum günü mesajı istiyorum mümkünse teşekkürler..

 4. ersel 13 Kasım 2010

  melike adında bir şiir yazamısınz sewdiğimle barışmam için

 5. romantik şair 14 Kasım 2010

  E rken olmalı mutluluk anı
  R enklenmeli dostluğumun baharı
  K elimeler kifayetsiz kalınca..
  A nlamalı güzel insan anı
  N ice mutlu yarınlara

 6. ilahe 27 Kasım 2010

  mrb samed adinda bi siir yazarmisiniz,cok sevdiyim biricik sevdiyim icin

 7. büşra nur 25 Nisan 2011

  bende erkan isminde qüzel bi şiir istiy0rum

 8. aşık ömer 9 Temmuz 2011

  ah admin ah iyiki busayfalara tıklamısım üye filan bulamadım ama … kız arkadsımn adı serap aramız kötü cok seviyorum hepte yanındayım ama eski sevgisi yok koptu kopack birde eski erkek arkadsı aklına girio gibi oda kötü biri kopmasını istemiyorum balık burcu bu arada sevgilim şiir filan bişiler yazarmısın 🙁 mail adresime yollarmsn burdada paylas ama daha cabuk ulasayım

 9. admin 11 Temmuz 2011

  Serap ismiyle ilgili Aşık Ömer’e özel şiir
  .
  S evmenin tarifini sende bulduysa gözlerim
  E şsiz güzelliğini istiyorsa naçizane bedenim
  R üyalarımdaki seni bulmaya çalışıyorsa beynim
  A kılsızca davranıyordur, gerçeği farketmeliyim bilirim
  P ayesini almışım güzelliğinin, söyle ben sensiz neyleyim

Yorum Yap