Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 10 Aralık 2009 7 views

hasan sabbah hikayesi

Hasan Sabah Hikayesi. Ezel dizisinde ramis dayının anlattığı ve herkesin merak ettiği Hasan Sabbah’ın gerçek hikayesi ask-sevgi.nette

Hasan Sabbah Kimdir

Hasan Sabbah, İsmaili harekatının Nizari koluna bağlı olan bir dahidir. Efsane kendi kendisini üretir. Nedenle çok muhtelif olaylar anlatılır. Hayat hikayesi karışıktır, fakat kesin olan Hazar Denizinin güneyinde bulunan ve Taberistan’ın Elburz dağ silsilesi üzerinde 3000 rakımlı Alamut Kalesini 1090 yılında ele geçirerek, aynı adlı efsanenin yaratıcısı olmasıdır. Sabbah kaleyi iyi bir örgütlemeden sonra tek başına teslim almıştır.

Harekat genişleyerek zamanla kimi fetih, kimi para ile 50 ye yakın kaleye sahip olmuştur. Bölge Selçuklu egemenliğinde olduğu için, onlarla sürekli çatışma içinde oldu. 1092 yılında Selçuklu Sultanı Melikşah Alamut üzerine yürüdü. Kale kuşatıldı, ama alınamadı. Bir karşı huruç hareketi ile Selçuklu Ordusu geri çekildi, fakat 16 ekim 1092 günü Ebu Tahir Arrani isimli bir fedai ünlü vezir Nizam-ı Mülkü bıçaklayarak öldürdü. Rivayet, benzer bir hançerin de Melikşah’ın yatağının altına konularak göz dağı verildiğidir. Sonra, Nizari kurtarılmış bölgeleri inşa edilmeye başlandı. Buralara cezire adı verilirdi.

Sabbah taraftarları birçok siyasi cinayete imza attılar. Fakat bunlar çok özel seçilmiş ve belirli amaçlar taşıyan cinayetlerdi. Tabii ki, siyasi mücadelelerinin bir parçası idi. Bu bakımdan onları salt cani, öldürmekten zevk alan sadist ruhlu insanlar olarak görmek yersizdir. (Aynı yönde paralellik Hizbullah ile kurulmaya devam ediyor). B. Lewis bu tür öldürmeler için şunları yazar “ Adam öldürme insanlık tarihi kadar eskidir. Bu cinayetler, Batıda olduğu gibi Doğuda da mutlakiyetçi krallık ve imparatorluklarda caridir.

Bazen adam öldürme bir görev gibi kabul edilmiş; bu takdire fikri delillerle gerekçe gösterilmiştir. Kurban bir despot veya zalimdir. Onun ortadan kaldırılması bir cinayet değil aksine güzel bir harekettir. Bu ideolojik haklılık siyasi veya dini ifadelerle ifade edilir” (Lewis, Bernard: “ Haşişiler”, Sebil yay, sh: 107, 1995, İst) Oysa İslami refaranslı ortodoks tarih yazımının hemen hemen tümü, hilafete karşı her cerayanı canilik ile suçlar. (Öztürk Y. N. : “Hallac-ı Mansur ve Eseri” sh:23, Yeni Boyut Yay. 1997, İst) (Alıntı)

Etiketler
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. dj-esmer 15 Aralık 2009

    hasan sabbahın sözlerini nerden bulabiliriz

  2. admin 16 Aralık 2009

    çok yakında sitemizde hasan sabbah sözleri yayınlanacaktır.

Yorum Yap