Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 24 Ekim 2015 10 views

Evlilik Kavgaları

Evlilik kavgaları sizi evliliğe bağlarken, bazı saygısız davranışlar veya hareketler evliliklerin bitmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar evlilik sırasında edilen küçük kavgaların evliliğin ateşini artırdığı yönünde görüşler bildirse de küçük kavgaların içeriği önemle bence.

İnsanlar sevdiği insanlarla evlenebilmek için nice fedakarlıklara katlanırlar. Ama evlenene kadar bir arada yaşamamış olan insanlar, aynı evi, aynı kaderi ve en önemlisi aynı ekonomiyi paylaşmaya başladıklarında aralarındaki görüş farklılıkları, yaşam farklılıkları ve kişilik farklılıkları ön plana çıkmaya başlıyor. Bu da beraberinde evliliklerin yaşandığı ortamlarda kavgaları getiriyor.

Ne olursa olsun evlilikte saygıyı kaybetmemek gerekiyor. İnsan sevmeden de saygıyı öğrenebiliyor. Anne-Babalarımız sırf saygı nedeniyle yıllarca evliliklerini sürdürebilmiş ve hala sürdürebilmektedir. Canım, cicim, aşkım, birtanem gibi sözlerle başlayan ama devamında samimi, sert sözlerle devam eden küçük kavgalar evliliklerin ortasına yıldırım gibi düşmektedir.

Her küçük kavga aynı değerlendirilmemelidir tabi ki. Kavganın içeriği ve evliliğin geleceğini etkilemesi de önemli. Büyük kavgalar yaşayıp da hala evli kalabilenler de yok değil. Aynı evin içinde, birbirine yabancı kalamadan, uzak kalamadan devam eden yaşam, evlilikleri kurtarmaktadır. Bunda en önemli etken evliliğin ilk yıllarında veya daha evlilik başlamadan verilen “Ne olursa olsun, ayrı yatmak yok” sözünün etkili olduğunu düşünüyorum.

Her evlilik, en azından bir tarafının gösterdiği büyük fedakarlıklarla yürümektedir. Mutlaka bir taraf diğerinden fazla fedakarlık gösterir ki evlilik ayakta dursun. Karı-koca ilişkilerinde fedakarlığın önemi böylelikle ortaya çıkar. Ertelenen ihtiyaçlar, tartışmalarda susan taraf olmak, güzel sözler sarfederek eşin gönlünü almak, harcamalarda dikkatli davranmak gibi davranışlar fedakarlığın göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Unutulmamalıdır ki!

Sevgi ile başlayan birliktelikler bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakmaktadır. Eğer çiftler aralarındaki saygıyı kaybetmeye başlarlarsa, sürdürebilecekleri ne bir evlilikleri, ne hayalleri, ne de birliktelikleri kalacaktır.

Tavsiye!

Siz siz olun! Eşinize saygı gösterin! Aranızda empati kurmaya çalışın! Sorunları daha büyümeden tespit etmeye çalışın! Küçük kavgalarınızdan dersler çıkararak biraz evliliğiniz üzerinde düşünün! Evliliğinizin nereye doğru gitmekte olduğunu tespit etmeye çalışın! Biraz gayret, biraz saygı, biraz sevgi, biraz fedakarlıklarla nice evliliklerin yürüdüğünü unutmayın! Sorunlardan kaçmak kolay yoldur. Siz zor olanı, yani sorunlarınızla yüzleşmeyi tercih edin. Bu tür davranışlarınızın sizi daha mutlu edeceğine eminim!

Mutlu ve kavgasız evlilikler dilerim!

Admin Yakup Öztürk

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap