Anasayfa / Mizah 4 Ekim 2009 8 views

dikkat yazılı var

Dikkat Yazılı Var. Ahmet GÜLÜM’ün aynı adlı kitabından seçilen öğrencilerin sorulara verdikleri ilginç cevaplar Aşk sevgi nette.

Öğrencilerin Yazılı Sınavlarda Verdikleri İlginç Cevaplar

Soru: Yaşadığınız ilginç bir anıyı yazınız.

Bir gün köyden İstanbula geliyordum. Sağ salim İstanbula varmıştık. Otobüsten indim, baktım karşıda bir simitçi… Gevrekte gevrek şimit diye bağranıyor. Tabi benim de karnım acıkmıştı. Elime karnıma attım birde baktım gurulduyor. Elimi cebime attım bir de baktım cüzdanım yok eee!.. Otobüste cüzdanımı çarpmışlar. Ben simitçiye dedimki ya kardeş otobüste beni çarpmışlar, bedavaya bana bir şimit ver gevrek olsun. Şimitçi bana dediki ben senin gibi yalancıları çok gördüm beni kandıramazsın.

Akşam oluyordu. Ne cebimde bir kuruş ne de bir yakınımın adresi var. Bir otele gitsem parayla, trene binip geri köye gitsem bilet parası… Bir kenara kıvrılıp geceyi geçirdim.

Sabah olmuş, karnım aç, midem bir yerde bir şey görse hemen bana al, bana al diyor. Bende para yok neyle alayım diyorum. Günlerden cumaydı. Cuma namazı okunuyordu. Hemen aklıma bir şey geldi. Hemen camiye koştum, imam efendiye derdimi anlattım böyle böyle dedim. Hacı imam efendi, namazı kılalım bir çaresine bakarım dedi. İyi iyi, olur dedim. Namazı kıldık cemaat toplandı ayakkaplarını giydi gitti. Ben hocaya dedimki hocam para topladınızmı. Hoca, eve gidelim bir güzel karnımızı doyuralım dedi. Hoca dediki bir zengin ölmüş, onun tabutunu getirecekler ona bekçilik yap dedi.

Hoca imam efendi tabutu bırakıp gitti, kapıyı da kilitledi. Camlar demirli bir olay olsa kaçamam. Tabutun başında bekledim. Bir oraya bir buraya gidip holta filan attım. Birden tıraak! Diye bir ses geldi. Dönüp baktım bir şey yok. Sonra traak! Diye ses yine geldi. Bir baktım ölü tabuttan kalkıyor. Beni camide kovalamaya başladı. Sonra minareye çıktım, minareden aşağı atladım.

birden uyandım baktımki yataktan düşmüşüm. (haydar/ortaokul-1)

soru: sakla samanı gelir zamanı atasözünü açıklayınız.

Bir arkadaşımız bir şey isterse vermeyiz ama bir gün kalem veya silgi isteriz. O da bize vermez. Komşusunun oğlu veya kızını okula savacak kitabı yoksa koşusununda varsa vermeli, zamanı o da ona verir. Türkiye ırak’a ödünç silah vermezse türkiye’de bir savaşa girdiğinde ırak’ın aklına şıpadanak gelir ve türkiyeye yardım eder. Örneğin spor kulüpleri trabzonspor fenerden ödünç para vermesi lazım, vermese bile fenerin trabzonspora işi düşer. Zamanı geldiğinde trabzonda fenere vermez. Büyük türk gençleri birbirine bir ev kiralar, zamanı gelince o evi veren büyük türk gencinin alın terini, emeğini eline koymalıdır.

Bir ailenin ineği hastalanmış veteniren aramaya koyulur. Diğer komşusunun evinde telefon vardır. Telefonu açmaya izin vermez. İnek orada ölür. Aradan yıllar geçer o telefonu açmaya izin vermeyen komşusunun oğlu hastalanır. Aha işte şimdi zamanı geldi. Onun evindeki telefonu bozuldu. Onun evinde telefon var ve telefon açmaya gidemez. Ya işte saklasaydın samanı gelirdi şimdi zamanı. (kerem/ortaokul-1)

Ahmet Gülüm’ün Dikkat Yazılı Var kitabından alıntıdır.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap