Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 22 Ekim 2015 7 views

Çikolata ve aşk

Aşk ile çikolatanın bir arada düşünülmesini ve ayrılmaz ikili olarak kabul edilmesini anlamak için çok çaba gösterdim. Aşk için iki kişi ve sağlam hisler gerekirken çikolata da nereden çıktı diye sordum önce kendime. Acaba çikolata yiyenlerin mutluluk hissine kapıldıklarından mı böyle bir birlikteliği uygun görmüşler?

Aşk ve çikolata birbirinden ayrılmaz ikili olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni çikolatanın aşkı ateşlemesi, aşkın tadının çikolataya benzemesi olabilir. Çikolatanın içinde insanların aşık olduklarında hissettikleri mutluluğa neden olan feniletilamin varmış. Vay be mutluluk hormonuna ihtiyaç duyan mutlaka çikolata yesin o zaman. İnanın bu bilgilere çok şaşırdım. Ünlü Casanova’da yanında her zaman çikolata paketi taşırmış. Bunu ya kendini mutlu etmek ya da elde ettiği kadınları mutlu etmek için kullandığı varsayılmaktadır.

Çikolata hakkında bulduğum satırları sizinle paylaşmak isterim.

“Al sana bir içecek, uzak batıdan

Sevişmemize budur en iyi gelen

Cesaretini toplar, gençleştirir seni

Tat bir sevgilim, sonra da ben içeceğim

Sana sunuyorum onu, kalbimle birlikte

Dünyaya çocuklar verebilelim diye”

Bu şiir ile çikolatanın nereden geldiği, ne işe yaradığı, insanlara faydaları kısaca ve basit olarak sıralanmış. İnanın benim çok hoşuma gitti bu çikolata şiiri.

Şu an bir elimde küçük bir dilim madlen çikolata var. Çikolatayı bana mutluluk hormonu versin diye değil canım istediği için yiyordum. Meğer ne kadar da çok işe yarıyormuş. Bir çok çeşidi bulunan çikolatanın hangisinin aşk için olduğunu anlayamamama rağmen ben çikolata yemeyi seviyorum. Aşk ve çikolata her halükarda birlikte düşünülebilir. Bence aşk için olmasa da çikolata yiyin. Mutluluğun bir yiyecekte gizli kalması bilim adamlarının işi. Biz kendi işimize yarayan kısmıyla ilgilenelim.

Çikolata ve aşk birlikte ise demek ki mutluluğun zirvesinde dolanacağız. Bende ikisi de var ama daha tırmanışa bile geçemedim. Ya bende bir sorun var yada yediğim çikolata bayatlamış. Mutluluk hormonlarım üst seviyede ve kanatsız uçabilmekteyim. Buna neden olan biraz Polyannacılık oynamaya hevesli ruhum, biraz da yaşadığım hayattan zevk almamdır. Buna bir de çikolata eklendikten sonra içinde bulunacağım hali varın siz düşünün artık.

Darısı başınıza!

admin Yakup Öztürk

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap