Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 12 Şubat 2010 8 views

çiçeklerin aşk ile ilgili anlamları

Çiçeklerin Anlamları. Çiçeklerin dili ile aşkınızı anlatmak istiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyun. Ölümsüz aşkların Tek adresi ask-sevgi.net

14 Şubat Sevgililer gününde sevgilinize çiçek verirken aman dikkatli olun, sevgilinize yanlış çiçeği vermeyin.

14 Şubat Sevgililer Günü’nün en vazgeçilmez hediyelerinden biridir çiçek. Peki siz hangi çiçeğin ne anlam taşıdığını, sevgilinize uzattığınız masumane bir buket çiçekle ona aslında ne söylemek istediğinizi biliyor musunuz? İsterseniz size biraz yol gösterelim. Sevgililer Günü’nün en popüler çiçeği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşkı temsil eden kırmızı gül. Kırmızı gülün neden aşkı temsil ettiğini biliyor musunuz?
İşte size kırmızı gülün aşkı temsil etme hikayesi:

Daha zamanın çok fazla eskimediği günlerde, sarayın genç bahçıvanı, padişahın kızına sevdalanır. Sevdası bir kor halini alınca, hatırlı kişiler padişahtan kızı istemeye giderler. Padişah anlayışlı adamdır.
>Neden olmasın der.
>Senden tek isteğim kızımı alabilmek için dünyanın en iyi bahçıvanı olduğunu ispat etmen. Bunun için de bana 30 gün içinde bir dal kırmızı gül getirmeni istiyorum.
Herkes birbirinin gözüne bakar, çünkü dünya üzerinde gülün sarısı, siyahı, beyazı vardır da kırmızısı yoktur o zamanlar.
Bahçıvan bildiği bütün kitaplara bakar, yazmazlar. Tohumları karıştırır kırmızı olmazlar, bilginlere sorar, bilemezler tüccarlara sorar, bulamazlar. Kısaca kimse bulamaz bahçıvanın derdine derman. Zaten ne zaman dertliye derman olmuştur ki derdi olmayan.
Son akşam uzanır yatağına ve ağlar saatlerce, gece yarısı bir Bülbül konar cama ve şöyle der;
>Derdini biliyorum. Ben sabaha kadar ararım, bulursam bahçeye bırakırım.
Bahçıvan gece güne devrolana dek bekler son bir umutla, padişahın yanına gitmeden çıkar bahçeye, gördükleri karşısında şaşkınlık bile yaşayamadan gece neler olduğunu sorar Kırmızı laleye. Kırmızı lale gördüklerini anlatır; Seher vakti Bülbül geldi, en güzel makamda, en güzel ses ile şakıdı ve beyaz güle; En sivri dikenini yüreğime batır dedi. Beyaz gül denileni yapınca bülbül öldü gül kızardı.

Kırmızı gül ile aşkınızı ilan edebileceğiniz sevgilinize yanlışlıkla pembe gül uzatırsanız anlamını da bilmelisiniz. Pembe gül arkadaşlığın simgesidir. Aşık olduğunuz insana yanlışlıkla sadece arkadaşız dediğinizi bir düşünsenize. Kırmızı ve beyaz gülleri bir arada sunmak ise, bu aşkın birlikteliğe dönüşmek istenmesinin sembolüdür. Hemen hemen tüm güller bir anlamda sevgiyi ve dostluğu simgeliyorsa da, sarı gül ayrılık habercisidir. Bu nedenle Sevgililer Günü’nde sarı güllerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Karanfil de en az gül kadar sevilen ve tercih edilen çiçeklerdendir. Karanfilin renklerine göre ne ifade ettiği, aynı gülde olduğu gibi değişiyor. Koyu kırmızı bir karanfille karşınızdaki insana kalbinizin kırıldığını ifade ederken, pembesiyle onu unutmayacağınızı, sarısıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadığınızı, beyazıyla ise artık ona karşı olan hislerinizi ifade etme zamanınızın geldiğini anlatırsınız.

Aşkın sembollerinden biri olan bir diğer çiçek ise laledir. Kırmızı bir lale, aşkınızı artık itiraf etmek istediğinizi söyler. Mor bir lale ilk görüşte aşık olduğunuzu söylerken, sarı lale aşkınızın ne kadar umutsuz olduğunu sizin yerinize bağıra bağıra söyleyecektir. Beyaz bir lale ise, karşınızdaki insanın en az bu çiçek kadar zarif olduğunun itirafıdır adeta.

Oldukça mütevazi bir çiçek olan menekşe ise, taşıdığı tüm güzel anlamlara rağmen bir sevgiliye hediye edilecek çiçekler listesinin başında yer almaz hiç. Mütevaziliğin sembolü olan menekşe, özellikle de mor olanı, artık ondan başka kimseyi düşünemediğinizin en keskin ifadesidir. Nadir bulunan bir çiçek olan mavi menekşe ise, sonsuz sadakatin ve birlikteliğin simgesidir.

Papatya tertemiz bir kalbin en gerçek ifadesiyken, akasya; karşınızdakini ne kadar beğendiğinizi dile getirir. Fulya terk edilmiş aşıkların yardımcısı ve ilham perisidir. Sizi terk eden sevgilinize geri dön çağrısı yapmak istiyorsanız en güzel tercih ona bir demet fulya göndermek olacaktır. Hanımelleriyle bu aşka bağlılığınızı gösterebilirsiniz. Sevgililere verilen en popüler çiçeklerden biri de orkidedir ve hediye ettiğiniz hanıma, en az bu çiçek kadar güzel olduğunu ifade etmiş olursunuz.
12.02.2010
Admin By Yakup Öztürk

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap