Anasayfa / Hayata ve Aşka Dair 21 Ekim 2015 7 views

Aşk tesadüfen mi gelir

Aşk tesadüfen mi gelir? Sorusunun cevaplarını arayacağımız bu yazımızda uzmanların araştırmalarının sonuçlarına ve yaşanan büyük aşkların ortaya çıkması üzerine düşüncelerimi paylaşacağım. Aşk tesadüf değildir bana göre. Aşkın ortaya çıkabilmesi için mutlaka sevilen kişinin biraz da olsa sizde bir kıvılcım çaktıracak kadar etrafınızda olması gerekir.

İlk görüşte aşk dedikleri şey tesadüf eseri ortaya çıkmış gibi görünebilir sizlere. İnsan ilk kez gördüğü birinden sadece etkilenebilir. Gördüğü kişinin etkisi ile düşünmeye başladığınızda, onun hakkında yorumlar yaptığınızda bu ilgi giderek aşka dönüşebilir. Bu durumda ilk kez gördüğünüz birine, gördüğünüz anda aşık olmanız mümkünmüş gibi görünmüyor.

Uzmanlar; bir insana aşık olmanın bazı nedenlere bağlı olduğu hakkında fikirler ileri sürmektedirler. Aşkı yaratan romantizm hayalinin kaynağı, çocukluğumuzda yakınımızda bulunan kişilerle kurduğumuz ilişkilerdir diye belirtmektedirler. Buna gerekçe olarak da bizi yetiştiren ebeveynler yada çocukluğumuz boyunca yanımızda bulunan kişilerin olumsuz özellikleri, romantik hayallerimizi olumlu özelliklerinden daha fazla etkilediğini belirtmektedirler. Bu tezlerini basit örneklerle de açıklamak istediklerinde; otoriter bir annenin çocuğunun, büyüdüğünde sevgisini dengeli bir biçimde sunabilen birisine aşık olma ihtimali sanılanın tersine çok zayıf olduğunu ileri sürmektedirler.

Bana sorarsanız, kızların babaları gibi bir erkek hayali kurmalarının, babalarına olan sevgilerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Erkeklerin ise anneleri gibi bir kadınla evlenmek istemeleri, evlendikleri kadında annelerinin meziyetlerini ve şefkatini aramaları anneye olan aşırı düşkünlüklerden kaynaklanmaktadır.

Çocuklukta yaşanan arkadaşlıklar ilerde aşık olacağınız kişiyi belirlemenize etken olarak gösterilmesi bence saçma. Aşk tesadüfen ortaya çıkmaz ama bu kadar da eski etkilerin aşkı belirlemesi söz konusu bile olamaz. Aşk tesadüfen gelmeyeceği gibi aşık olacağımız kişiyi bazen tanımadan da platonik de olsa aşık olabiliyoruz. Bu durumda tesadüf gibi görünse de aşık olduğumuz kişinin bazı özellikleri bizi o kişiye doğru çekmektedir. Aslında aşkın başlangıç noktası ilgidir. Bir kişiye ne kadar ilgi duyuyorsak o kişiye o kadar aşık olma ihtimalimiz artmaktadır. Bu her zaman böyle gelişmeyebilir. Burada bahsetmek istediğimiz asıl konuya gelirsek, aşk tesadüfen ortaya çıkabilir ama asla tesadüfen başlamaz.

Aşkınızı doyasıya yaşayın! Nedenini ve nasıl ortaya çıktığını boş verin ve sevgilinize sımsıkı sarılın.

admin Yakup Öztürk

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap