Anasayfa / Aşk Hikayeleri, Hikayeler 21 Ekim 2009 6 views

aşk öyküsü

Aşk Öyküsü. Kimi zaman uyumadan önce çocuğumuza, kimi zaman ihtiyacı olan bir dosta, kimi zaman sevgilimize anlatabileceğimiz en güzel hikayelerden aşk öyküleri ask-sevgi.nette.

Aşk Öyküsü

Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boyunun olmasının yanı sıra, çok garip bir de kamburu vardı.

Mendelsohn, günün birinde Hamburg da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti. İşadamının, Frumtje adında çok güzel bir kızı vardı. Moses, ziyarete gittiği bu evde gördüğü bu güzel kıza umutsuz bir aşkla tutuldu. Aşkını ilk bulduğu fırsatta da bu güzel kıza iletmişti. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O nedenle, değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu. Moses bu tepkisizlikle çok üzülmüştü. Belli etmek istemiyordu ama nafile. Artık bu evden ayrılmalıydı, ama nasıl? Bu kızı bir daha görememek riski içini burkuyordu. Ayrılma zamanı geldiğinde Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıktı ve tüm cesaretini toplayarak onunla son kez konuşma girişiminde bulundu.

Kızın güzelliği öylesine olağan üstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü. Fakat kızın, başını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci Mosesi çok üzdü. Güçlükle sürdürebildiği konuşması sırasında çirkin âşık, bu güzel kıza bir soru sordu:

Evliliklerin kutsal bir özelliği olduğuna inanır mısınız?
Elbette diyerek yanıtladı güzel kız ve gözlerini yine kaldırmayıp Mosesin yüzüne yine bakmadan,

kendi de ona bir soru sordu:
Peki ya siz? dedi. Siz inanır mısınız buna?

Moses bir an bile duraksamadı:
Evet, bende inanırım dedi ve ekledi: Biliyor musunuz? Her erkek çocuğu doğduğunda Tanrı, onun evleneceği kızı belirlermiş. Benim doğduğumda da benim evleneceğim kız belirlenmiş ve bana Senin karın kambur olacak demiş. O zaman ben bir istekte bulunmuşum Tanrıdan. Tanrım, kambur bir kadın bir trajedi olur, Lütfen onun kamburluğunu bana ver ve onu güzel bir kadın yap demiştim.

Mosesin bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı ve elini uzatıp, Mosesin elini tuttu. Ve daha sonra da onun, sevgili eşi oldu.

Not: Ünlü Alman besteci Mendelssohnun büyükbabası ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap