Anasayfa / Aşk Yazıları 23 Ocak 2016 18 views

Aşk nasıl anlaşılır

Birisine aşık olduğunu düşünen insan, aşkın tüm kolları tarafından sarılmıştır. Aşkın kesin kuralları vardır. Özellikle aşık olunan kişiye karşı hisler ve aşk hissinin vücutta yarattığı değişimler herkeste aynı etkiyi yapar. Suratına tokat yemiş gibi, midende kelebeklerin uçması gibi, sürekli düşünme ve bir an önce görme isteği gibi insanı alaşağı edecek duygu yoğunluğu ve karmaşık hisler bütünüdür aşk.

Aşk, birisine karşı hesaplamayla, kurguyla veya zamanla oluşacak bir duygu değildir. İnsanın karşısına öyle bir zamanda çıkar ki neye uğradığınızı şaşırırsınız. Aşkın nasıl anlaşılacağını irdeleyecek olursak; ondan başka birini düşünemez olursunuz. Sevdiğinizi öyle bir kalp gözüyle görürsünüz ki onun kusursuz bir çekiciliği olduğunu sanırsın. Aşık Veysel’in dediği gibi “Güzelliğin on para etmez, bendeki bu aşk olmasa” dizelerindeki gibi bir durumla karşılaştığını ancak aşk bittiğinde anlarsın.

Sevdiğiniz kişiyle ilgili evlilik planları, birlikte geçecek gelecek planları yaparsınız. Bir gün kurduğunuz tüm düşlerin gerçek olması için Allah’a yalvarırsınız. Önceleri sadece elini tutabilmek dilekleri kendiliğinden oluşur. Ardından onunla birlikte geçecek saniyelerin hayaliyle avunursunuz. Ona söylemek istediklerinizi sıralar, onunla buluşunca hepsini unutursunuz.

Bir anda melankolik bir tavır içine girersiniz aşk yüreğinize dokunduktan sonra. Kendinizce şair oluverirsiniz aniden. Sözler verirsiniz kendi kendinize. Sevdiğinize onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatmak için çılgınca şeyler yapmak istersiniz. Evinin önüne güller koymak, camdan görebileceği yerlere onun ve kendinizin isimlerini yazmak, aşkın ardından okunduğunda saçmalıklarla dolu olduğu fark edilen mektuplar kaleme almak aşkın kişiye özgü ve çılgınlık derecesine bağlı olan davranışlardır.

Aşk nasıl anlaşılır duygu travmalarında bilir misiniz? Birdenbire içinizi kaplayan duygularla yaşamayı beceremezsiniz. Aniden gelen gözyaşlarınızın nedenini bile öğrenmeye çalışmazsınız. Yemek yiyemez, aşk öncesindeki gibi herkesle normal olarak konuşamazsınız. Etrafınızdaki her şey onu hatırlatmak için konmuş gibi sevgiliyi hatırlatır. Aşk ilişkisi olarak umduğun durumlar acayip hisler ve davranışlar yumağına dönüşür.

Aşk nasıl anlaşılır diye kendine sormana gerek yok aslında. Etrafındaki tuhaf davranışlar içinde olanları incelersen çok rahat aşık olanları seçebilirsin tüm kalabalığın içinde. Aşkı anlamak için filozof olmaya gerek yok. Aşkı anlatan o kadar çok şey yaşarsınız ki, yukarıda yazdıklarım bile yetersiz kalır aşkı anlatmaya.

admin Yakup Öztürk

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap